Kollarını Aç, Salvini'nin savunması: “İtalya'yı savundum”

Tepekoylu19

Global Mod
Global Mod
Bakan Matteo Salvini'nin “2018 ile 2019 yılları arasında” dönemin sarı-yeşilli yönetiminin göç politikalarının “tüm hükümet tarafından paylaşıldığını” ve İçişleri Bakanı'nın da onunla birlikte olduğunu açıkladığı 59 dakikalık uzun savunma. denizde hiçbir ölüm kaydedilmedi” ama aynı zamanda İçişleri Bakanlığı'ndayken “çıkarmaların yüzde 90 oranında azaldığını”, “bunun daha önce veya o zamandan beri bir daha yaşanmadığını” söyledi. Ayrıca “ulusal güvenliği savunmak” ve “ülkenin onurunu” kurtarmak için “bilinçli” davrandığının altını çiziyor. “Belirli sağlık durumları söz konusu olduğunda” “göçmenlerin gemiden inmesine asla izin vermediğini” yineledi. Open Arms davasında ise “Gemide herhangi bir acil durum olmadığı konusunda bana sürekli güvence verildi. Bize gemideki durumun risk altında olmadığını söylediler.” Açık Silahlar davasının Palermo'daki yeni duruşması, sürpriz olarak ortaya çıkan, başbakan yardımcısının Ağustos 2019'da 147 kişinin karaya çıkarılmasını engellediği için adam kaçırma ve resmi belgeleri reddetmekle suçlandığı uzun spontane açıklamalarla başladı. İspanyol STK Open Arms tarafından kurtarılan göçmenler.

İddia makamını incelemeden önce Salvini, “Soruları yanıtlamadan önce bazı açıklamalar yapmak istiyorum” diye açıklıyor. Elinde onlarca kağıt tutuyor. Ve Mahkeme Başkanı Roberto Murgia ona şunu söylüyor: “Tamam ama bu kağıtların hepsini okuyamazsınız.” Salvini şöyle yanıtlıyor: “Bunlar sadece bazı notlar.” Conte hükümetinin ve Avrupa'nın 2018'den 2019'a kadar olan döneme ilişkin göç politikalarını anlatan bakanın meşru müdafaası böyle başlıyor. Bu konuda. Bazı unsurları mahkemeye sunmak benim görevim ve inadımdı” diye açıklıyor ve şöyle başlıyor: “İnsan ticaretiyle mücadeleyi amaçlayan göç politikası tüm hükümet tarafından paylaşılıyordu. Başbakan Conte'den ve bakanlar Di Maio ve Toninelli'den”.

“Davranışlarımı yalnızca Avrupa göstergelerine uyarladım. Libya sahil güvenliğinin operasyonlarına müdahale etmeye gerek olmadığını söyleyen Avrupa Konseyi'ydi, ancak bu mecliste bunun yerine Libya sahil güvenliğinin güvenilir olmadığını duydum”. Salvini için “Conte Başbakanı tüm bilgileri paylaştı. Açık Kollar dışındaki göç politikası tercihleri ve hükümet krizinin 8 ile 9 Ağustos tarihleri arasında başbakana güvensizlik önergesi ile başladığı dikkate alınırsa bu kolaylıkla açıklanabilir. Salvini, “Önceki yüzlerce bölümde,” diye açıkladı Salvini, çeşitli konular hakkında telefonda konuştuk. Ancak Open Arms ile Conte bir yazışmaya başladı. 14 Ağustos'ta bana ilk kez gemideki reşit olmayanlardan bahseden bir mektup yazdı ve beni sonuç niteliğindeki kararları almaya davet ediyorum. 15 Ağustos'ta Camorra karşıtı bir pakt kapsamında kamu güçlerini koordine ederken karşılık verdik.”

'POS'un verilmemesi AB üzerinde bir nevi baskıydı'

“16 Ağustos 2019'da Başbakan tekrar yazdı – Salvini duruşmada devam etti – seçimlerime itiraz etti, 17'sinde yanıt verdik: beni şimdi buraya, sanık sandalyesine getiren siyasi duraklamayı temsil eden mektup niteliğinde bir davranış. 5 Yıldız için ne Diciotti'yle yaptıklarım iyiydi, Open Arms'la yaptıklarım ise sorun değildi ama gerçek şu ki sorun politikti.” Salvini şunları da açıklıyor: “Diğer Avrupa ülkeleriyle yeniden dağıtıma ilişkin anlaşmayı kapatmadan POS'u vermemek bir tür baskıydı ve çalışmalarımız sayesinde Avrupa nihayet birleşti. Her halükarda, acil bir durumda karaya çıkma Mare Ionio vakasında olduğu gibi, Pos'un atanması olmasa bile diğer yetkililer tarafından emredilebilir.

Aynı zamanda birkaç kez tekrarlamakta da istekli: “Fransa, Almanya ve Belçika'daki en az üç suç olayının Lampedusa'ya çıkan insanlara atfedilebildiği gerçeğinin gösterdiği gibi, ulusal güvenliği korudum”. “Bazılarının söylediğinin aksine terör alarmı vardı. Dolayısıyla düzensiz göçe özel önem verilmesi doğru hedefti.” Ve şunun altını çiziyor: “Ülkeye yararlı bir hizmette bulundum ve sadece insan ticaretiyle mücadele açısından değil, aynı zamanda kurtarılan hayatlar açısından da daha önce ve o zamandan bu yana asla elde edilemeyen sonuçlarla yaptıklarımızın tüm sorumluluğunu üstleniyorum.” . Daha sonra İçişleri Bakanı olduğu Hükümet döneminde çıkarmaların yüzde 90 oranında azaltıldığını hatırlattı. “Daha az ayrılma, daha az ölüm, daha az drama ve kaçakçılar için daha az para anlamına geliyor” diyor.

'İçişleri Bakanı olduğum dönemde denizde üzücü bir olay yaşanmadı'

Ve yine: “İçişleri Bakanı olduğum dönemde, daha sonra yaşananlardan farklı olarak, göçmenlerle ilgili trajik bir olay yaşanmadığını söylemekten gurur duyuyorum. Hükümetin politikası, insan ticaretiyle mücadele etmek ve 'Avrupa'yı' sürece dahil etmekti. Ve yineliyor: ” Çoğunlukta, Aquarius gemisi olayıyla başlayan, İspanya'da güvenli limanın tahsis edilmesiyle sona eren ve tümünü gören Diciotti ile devam eden, Avrupa kurumlarının katılımını içeren göç olgusunun yönetimi konusunda ortak bir politika vardı. Hükümet meslektaşları aynı fikirde”. “Meslektaşım Toninelli'den alıntı yapan önemli bir bölümle konuşmamı kapatıyorum: 18 Ağustos'ta Toninelli tarafından yayınlanan iki gönderisi: bir geminin bayrağını kaldırmasına izin veren bir ülke diğer tarafa dönemez. Gemiye liman sağlayan İspanya'ya teşekkür ediyorum. Sahil güvenlik her türlü desteği sağlayacak. İspanya'ya gitmemek anlaşılmaz olur” diyor Salvini. “Ertesi gün Toninelli, STK'nın İspanya'ya gitmeme kararının anlaşılmaz olduğunu ve kötü niyet olduğuna dair şüphelerin bulunduğunu yazıyor. Tüm göçmenleri İspanya'ya getirmeye hazırız” dedi.

Savcı Yardımcısı Marzia Sabella tarafından gerçekleştirilen incelemede, Eppo'nun başvurduğu savcılar Geri Ferrara ve Giorgia Righi de hazır bulundu. Hamile kadınlar ve zor durumdaki diğer göçmenler lehine müdahalelere hiçbir zaman karşı çıkmadılar.19 Ağustos'ta, Devlet Savcılığı, 17 Ağustos'ta gerçekleşen gemiden çıkarma işlemine atıfta bulunarak, reşit olmayanlar ile ilgili olarak 'küçük olduğu varsayılan' terimini kullandı. ' aşağılayıcı bir terim değildi ama bunlardan bazılarının öyle olmamasından kaynaklanıyordu.” “Bir Bakan olarak, Hükümet kriziyle bağlantılı olayların Açık Silahlar olayı üzerinde bir etkisi olduğuna inanmıyorum, ancak M5'lerin devam etme iznine ilişkin sonraki tutumunun bu senaryo tarafından koşullandırıldığı açıktır. Meslektaşım Lamorgese'nin yerleşmesiyle birlikte göç politikaları daha da uzun sürelerle aynı kaldı” diyor.

'Herşeyi vicdanımla yaptım ve faydalı bir hizmette bulundum'

Ve birkaç kez şunu tekrarlıyor: “Her şeyi vicdanımla yaptım ve faydalı bir hizmette bulundum.” Ağustos 2019'un sıcak günlerine dönersek Salvini şunları söylüyor: “O sırada Genelkurmay Başkanı Matteo Piantedosi bana Open Arms gemisinde durumun kontrol altında olduğunu söyledi. suya atlamak. Tehlikeli bir durum olsaydı hemen karaya çıkarılırdı”. Mahkeme salonunda, Legambiente sivil partisinin avukatı avukat Daniela Ciancimino'nun spontane açıklamalar sırasında ayağa kalkıp şunu söylemesi gibi gerginlik anları yaşandı: “Sanık sınavı bekliyor”. Ancak avukat Giulia Bongiorno'nun sözü kesilir ve ona “kendiliğinden beyanlar kesintiye uğratılamaz” der. Panelin başkanı Roberto Murgia da ona aynı şeyi söylüyor: “Avukat Ciancimino, bir sanığın spontane beyanlarını kesintiye uğratamazlar”. Salvini de meşru müdafaasını şöyle sürdürüyor: “Sonra gelen hükümet de göç konusunda aynı tutumu sergiledi.” Diğer çıkarmaları da şöyle sıralıyor: “17 Mayıs 2022'de güvenli liman 14 gün sonra Sea Watch'a devredildi. Ayrıca herhangi bir soruşturma açıldığını da düşünmüyorum.”

Mahkemenin sorularını yanıtlayan Matteo Salvini şöyle açıklıyor: “Hükümetin çizgisi, ancak diğer Avrupa ülkeleriyle yeniden dağıtım konusunda bir anlaşmaya varıldıktan sonra karaya çıkarma izni vermekti: Akdeniz bölgelerinin göçmenlerin yönetimi konusunda farklı hassasiyetlere sahip olduğu açık. Polonya ve Macaristan gibi daha kuzeydeki ülkelere. Güvenlik Kararnameleri de dahil olmak üzere yaptığımız her şeyde yürürlükteki uluslararası sözleşmelere her zaman saygı gösterildi”. “Malta başlangıçta Open Arms çıkarma işlemini reddetmişti ve daha sonra 39 kişinin karaya çıkarılmasını kabul ettiğinde, gemideki düzen nedeniyle bunu reddedecek olan kişi STK'ydı”, diye ekliyor.

Duruşma, İçişleri Bakanı Matteo Piantedosi'nin dinlenmesi için 16 Şubat'a ertelendi. (Elvira Terranova tarafından)