Covid, DSÖ: “Kökenler konusunda yanıtlar alana kadar Çin’de ısrar edeceğiz”

Tepekoylu19

Global Mod
Global Mod
“Geçenlerde, 7 hafta önce, Çin’deki üst düzey bir yetkiliye işbirliği talep eden bir mektup gönderdim çünkü Covid’in nasıl başladığını bilmek için istediğimiz bilgiler konusunda işbirliğine ve şeffaflığa ihtiyacımız var. Cevabı alana kadar zorlamaya ve sebat etmeye devam edeceğimize sizi temin ederim”.Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), bugün medyayla haftalık brifing sırasında DSÖ’nün Sars-CoV-2’nin kökenleri hakkındaki araştırma faaliyetini durdurmadığına dair güvence vermek isteyen Tedros Adhanom Ghebreyesus, pandeminin nasıl başladığını yeniden yapılandırma girişimlerinden vazgeçmedi.

Ayrıca oku

“Çünkü – Genel Müdür savundu – bu bilimsel ve ahlaki açıdan doğru. Origins çalışmasını takip etmeyi düşünüyorum“koronavirüs Sars-CoV-2”ve bu salgının nasıl başladığını bilmek çok, çok önemli ve çok önemli ve bu misyonu sürdürmeye devam etmeliyiz. “Bu salgının kökenlerini bilmemizin iki nedeni, birincisi bilim, ikincisi ise ahlaki bir mesele. Bilim dediğimde – yönetmen devam ediyor – şu gerçeği kastediyorum Bir sonraki ‘pandemiyi’ önlemek için ‘Covid’in nasıl başladığını bilmemiz gerekiyor. “Ancak bunun ahlaki bir mesele olduğunu söylediğimde, hayatını kaybeden milyonlarca insanı ve acı çeken birçok insanı kastediyorum. Tüm dünya bir virüs tarafından rehin alındı. Sevdiklerimizi nasıl kaybettiğimizi bilmek ahlaki açıdan çok önemlidir.. Yani bu bilimsel ve ahlaki bir problem ve cevabı bulana kadar basmaya devam etmeliyiz. DSÖ’nün Covid-19 Teknik Lideri uzmanı Maria van Kerkhove’un dediği gibi, “ısrar etmeye devam ediyoruz”.

Pandeminin kökenlerine yönelik soruşturmanın Çin tarafında, özellikle gerekli verilere erişim konusunda karşılaştığı iddia edilen zorluklar ve engellerle ilgili bazı söylentilerin ardından gelen güvenceler. Bu taraftaki eylemi zayıflatacak zorluklar. Öyle ki ‘Nature’ dergisi dün bir müdahale yayınladı ve DSÖ’nün Kovid’in kökenine yönelik soruşturmasının ikinci önemli aşamasını rafa kaldırdığını bildirdi. DG, durumun böyle olmadığına itiraz etti. Bir kavram – DSÖ tarafından asla terk edilmeyen taahhüt – van Kerkhove tarafından Twitter’da da yinelendi: “DSÖ, Kovid’in kökenlerine ilişkin çalışmayı bırakmadı. Biz yapmadık, yapmayacağız – güvence verdi -. Bunu ölen insanlara borçluyuz.acı çeken ailelere, bir dahaki sefere hepimizin daha iyi hazırlanması için.”