“Bohème kürsüsünde görünmeye devam edeceğim, siyasi intikam benden”

Tepekoylu19

Global Mod
Global Mod
“BEN Yine de La Bohème için podyumda görüneceğim. Ve başka bir kondüktörleri varsa ben de soracağım görüntü hasarı çünkü bu noktada söz konusu olan düşünce özgürlüğünü korumaktır. İtalyan kültürü ve genel olarak bu ülkedeki özgürlük için çok kötü bir emsal olur”. Albert Veronesi. Bu, Torre del Lago’da birkaç gün önce, ‘Bohème’ orkestrasını, eserin performansının yönetmenlik ortamından uzaklaşmanın bir işareti olarak siyah bir göz bağıyla yönettiği ve kendisine bir medya fırtınası saldığı zaman olanları analiz ediyor.

Veronesi onu, “Bu ‘görevden alma’, politik bir intikam -batıyor- Jenerik olun çünkü siyasi-ideolojik propagandaya dönüşmüş bir yönü paylaşmak istemeye karşı çıktım. Her ikisi de ayrıntılı olarak, merkez sağın kazanmasına ünlü olarak izin verdiğim Lucca’daki son seçimlerdeki konumlarıma yönelik. Ve yönetim kurulunda seçimleri kaybeden partiye bağlı unsurlar olduğu için bir intikam yaşanıyor. Ve siyasi intikam için görevden alma çok ciddi ve anayasaya aykırı bir şey” dedi.

Milanlı usta için “burada bu fikir özgürlüğü ile ilgili. Çünkü sen benden sol düşünceye dayalı bir propaganda sahnesine orkestra şefi olarak ve dolayısıyla gösterinin altına imza atmamı istiyorsan ve ben kibarca ve sessizce bu yaklaşıma katılmadığımı söyleyip beni uzaklaştırıyorsan o zaman özgürlüğü cezalandırmaktan uzak dur. Anayasa tarafından onaylanan görüş”. Veronesi hikayeyi yeniden inşa ediyor: “7 Temmuz’da tiyatroya, ideolojik ve politik nitelikte hiçbir referans olmayacağı konusunda anlaştığımız ayrıntılı bir mektupta yazmıştım . Bunun yerine kendime bir tane buldum De Gaulle karikatürü ile senografibeş köşeli yıldız, yumruklar göğe kaldırılmış”.

O noktada Veronesi, Adnkronos’a şöyle açıklıyor: “
yaptım sessiz, Gandici bir gösteri, herhangi bir sözleşme tarafından yasaklanmayan bir maske takmak. Tek kelime etmedim ve festival, performansa karşı açıklamalar yaptığım için beni mahkum ediyor. Doğru değil: Bunları hiç yapmadım, hiç konuşmadım, hatta bir basın toplantısında bile”.

Şef gözlemliyor: “Onlarla teknik bir sözleşmem var, orkestranın iyi mi yoksa kötü mü yönetildiğini söylemeleri gerekiyor. Ve bu cephede mükemmel bir temsilden bahseden raporlar var. Burada teknik bir uygulamadan bahsediyoruz: tek bir hata bile olmadı, normalde tüm canlı operalarda duyulan bir şey. Bana bir saldırıda veya bir cümlede nerede yanlış yaptığımı göster, söyle bana”. Sonra kondüktör sözlerini bitiriyor, “burada fikir suç oluyorve sözleşmeler ideolojik bir temelde feshedilemez. Sadece bestecilere ve Puccini’ye tecavüz etmekle kalmıyorlar: kibir durmalı şarkı söylerken veya yönetirken politik bir ideolojiye abone olmanız gerektiği anlamına gelme gücüne sahip olan kişi”.