ABD-Çin, Blinken’den Wang’a: “Pekin Rusya’ya yardım ederse sonuçlar”

Tepekoylu19

Global Mod
Global Mod
Çin, Ukrayna’daki savaşta Rusya’ya maddi olarak yardım ederse, bunun “sonuçları” olacaktır.. Bu, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in Münih’teki görüşmede Çin diplomasisi başkanı Wang Yi’ye verdiği uyarıdır. Blinken, Twitter üzerinden “İletişim hatlarını açık tutmanın önemini yineledim” ve son haftalarda Amerikan semalarında “casus balonunun baskınını kınadım” diye ekliyor. “Ona bunun bir daha asla olmaması gerektiğini söyledim” diye ekliyor.

Ayrıca oku

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Çin diplomatik şefi Wang Yi, Münih’te bir araya geldiGüvenlik konferansının oturum aralarında. Blinken ve Wang’ın Şubat ayı başlarında Pekin’de buluşması gerekiyordu, ancak görev, Çin casus balonunun Amerikan semalarında durdurulması ve ardından düşürülmesi olayının ardından iptal edildi.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Bakan Blinken’in ÇHC Devlet Müşaviri ve Komünist Parti Merkezi Dışişleri Direktörü Wang Yi ile bir görüşmeyi tamamladığını doğrulayabiliriz.” Münih konferansında yaptığı konuşmada Çin casus balonu olayından bahseden Wang, Biden yönetiminin tepkisi “saçma ve histerik”.. “Çin tarafıyla yaptığımız istişarelere dayanarak ABD’den bunu sakince ve profesyonelce halletmesini istemiştik – hatırlattı – ne yazık ki ABD talebi görmezden geldi ve bir balonu füzelerle düşürmek için savaş uçakları kullandı “.